کود ورمی کمپوست در مشهد موجب افزایش کیفیت محصولات شوینده می شود

سهم جمعیت جهان که غذای کافی دریافت نمی‌کنند از 8.4 درصد به 9.9 درصد در یک سال افزایش یافته است که دستیابی به هدف گرسنگی صفر تا سال 2030 را که در هدف توسعه پایدار (SDG) 2 ذکر شده است، تهدید می‌کند.

جنگ روسیه و اوکراین همچنین اتکای دیرینه ما به گاز طبیعی را که از منظر تغییرات اقلیمی مشکل‌ساز است و ما را مجبور می‌کندکه  تا در نحوه تولید کود ورمی کمپوست در مشهد تجدید نظر کنیم، در مرکز قرار داده است.

این نکته ای است که اغلب در بحث نادیده گرفته می شود با توجه به افزایش قیمت مواد غذایی، کمبود مواد غذایی در افق، و احتمال تبدیل شدن گاز طبیعی به یک منبع فزاینده کمیاب، یافتن انواع جدیدی از کودهای شیمیایی که نیازی به طبیعی ندارند ضروری است.

کود

جنگ همچنین اتکای ما به گاز طبیعی را که از منظر تغییرات اقلیمی مشکل‌ساز است و ما را مجبور به تجدید نظر در نحوه تولید کودها می‌کند، قرار داده است.

کودهای نیتروژن از گاز طبیعی به عنوان ورودی کلیدی استفاده می کنند. افزایش قیمت گاز طبیعی و پتاس، یکی دیگر از نهاده های مهم کودهای تولید شده در روسیه، منجر به افزایش قیمت کود و در نتیجه افزایش قیمت مواد غذایی می شود که برای امنیت غذایی جهانی مضر خواهد بود.

این می تواند با نقش روسیه به عنوان یکی از صادرکنندگان بزرگ جهانی کودهای نیتروژن و پتاس تشدید شود. قیمت های بالاتر مواد غذایی و عملکرد پایین تر محصول دو سناریو محتمل تحت قیمت های بالاتر کودهای نیتروژنی هستند.

این که دولت ها چگونه به افزایش قیمت کودهای نیتروژنی واکنش نشان خواهند داد، همچنان یک سوال باز است. با این حال، برخی از دولت ها ممکن است وسوسه شوند که حمایت خود را از کشاورزان برای تسهیل خرید کودهای نیتروژنی افزایش دهند.

در حالی که این حمایت می تواند برای اطمینان از مقرون به صرفه بودن کود مفید باشد، ممکن است به محیط زیست آسیب برساند  کلید در طراحی آن نهفته است.

به گفته سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، پرداخت‌های مبتنی بر استفاده از نهاده‌های متغیر بدون محدودیت، مانند کودها و آفت‌کش‌ها، یکی از مضرترین اشکال حمایتی برای کشاورزان است.

زیرا آنها هزینه این نهاده ها را کاهش می دهند و انگیزه های قوی برای کشاورزان برای استفاده گسترده تر از کودها و آفت کش ها ایجاد می کنند.

با این حال، یک جایگزین پایدارتر وجود دارد: بازنگری در استفاده از کودهای نیتروژنی در کشاورزی و در عوض یافتن نسخه های سازگار با محیط زیست.

چرا کودهای نیتروژن مشکل ساز هستند؟ خاک های ما دارای مقادیر محدودی از اشکال “کاهش یافته” یا “ثابت” نیتروژن هستند که برای تامین تمام نیتروژن مورد نیاز محصولات کشاورزی کافی نیست، به ویژه هنگامی که مقدار غذای مورد نیاز برای تغذیه جمعیت جهان را محاسبه کنیم.

 

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.